Konveyör Makarası Nedir?

Rulolu konveyörler; tahrik aktarma sisteminin özelliğine bakılmaksızın, yükün rulolar üzerinde taşınabildiği konveyörlerdir.

Çalışma ilkelerine göre; “güç alan” ve “avare rulolu” olmak üzere iki grupta incelenirler.

Konveyör ruloları birbirlerine zincir ya da kayış gibi aktarma elemanları yardımıyla sürekli olarak bağlı durumdadır.

Güç alan rulolu konveyörlerde; tahrik grubu tarafından üretilen güç tüm ruloların aynı anda dönmesini sağlayarak, rulo-yük arasında oluşan sürtünme kuvveti yardımıyla yükün transfer edilmesini mümkün hale getirir.

Avare rulolu konveyörlerde; kuvvet doğrudan yüke uygulanır. Rulolar arasında bağlı bir hareket söz konusu değildir. Yüke uygulanan bir ilk kuvvet sayesinde (static sürtünme > dinamik sürtünme) rulolar döner. Böylece, oluşan sürtünme kuvvetinin yükte ve rulolarda oluşturacağı aşındırma etkisi minimize edilmiş olur. %1-1,5 eğimli olarak kurulan avare konveyörlerde hareketinsürekliliği bu açı sayesinde ve yükün ağırlığı tarafından oluşturulan kuvvet tarafından sağlanır.

Rulolu konveyörlerde karşılaşılan temel problemler şunlardır;

A. Rulo Eksen Kaçıklıkları: Rulo dişlilerinin zincirler yardımıyla birbirine bağlandığı konveyörlerde, eğer rulo dişli eksenleri arasında kaçıklıklar varsa, bu durumda zincirlerin kopmasına kadar gidebilen ciddi tasarım ve imalat problemlerinden bahsetmek mümkün olur.

Bu nedenle rulo dişlilerinin aynı eksende olmasına dikkat edilmelidir.

B. Rulo Yüzeyi Özellikleri: Yükün transferler sırasında rulo kaplamalarına zarar vermesi durumu dikkate alınmalıdır. Bu gibi durumlarda yüksek dayanımlı kauçuk rulo kaplamaları kullanılabilir.

C. Dişli Yüzeyi Özellikleri: Özellikle dişli imalatları oldukça önemlidir. Doğru malzeme seçimi, doğru yüzey işlemleri ve gerektiği miktarda sertlik değeri konusunda hassas olunmalıdır. yazınız. Bu yazıyı düzenleyin ya da silin. Sonra yazmaya başlayın!

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir